How To Get $15 Per Gallon Propane For $2.59 - Sneaky But Totally Legal Tip - The Good Survivalist
X

useful skills

How to to upgrade your gear and equipment and learn cool ways to improve life & save money →

Prepress TRICKS

How to prepare yourself & your family for the worst

How To Build Stuff

Guides & Methods for DIY Projects

How To Get $15 Per Gallon Propane For $2.59 – Sneaky But Totally Legal Tip


83
 

refill propane tanks

If you use a lot of propane for heating, or whatever you use it for, you at some point will use those small one time use, disposable propane tanks.

When you use them you are paying quite a bit more per gallon. On average you’re most likely paying about $15 per gallon when you use those little cylinders vs about $2.59 when you refill a larger propane tank.

More Methods & tutorials

Also, check this out:

Cool Stuff I found on Amazon:

 

With this sneaky little trick you are about to learn you’ll discover how to refill those small cylinders using the cheaper propane from the large cylinder.

This will save you around $12 per gallon in your propane costs.

Let’s start saving around $12.00 per gallon by learning to refill those small disposable propane cylinders with the less expensive propane from the large propane tanks you use. The video will explain this sneaky, but totally legal money saving tip.

More Methods & tutorials

Also, check this out:

Cool Stuff I found on Amazon:

 

More Methods & tutorials

Also, check this out:

Cool Stuff I found on Amazon:


Like it? Share with your friends!

83
 

0 Comments

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Comments

comments

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals

Send this to a friend